بال اسکرو چیست؟

سی ان سی

بال اسکرو وسیله ای مکانیکی است برای تبدیل حرکت چرخشی به حرکت خطی با کمترین اصطکاک ممکن. ساختار ظاهری بال اسکرو شبیه یک مجموعه پیچ و مهره است که در آن یک گوی، به عنوان مهره و یک شافت رزوه شده به عنوان پیچ عمل می کند. شفت رزوه دار مارپیچی، مسیر حرکت ساچمه هایی را فراهم می سازد که قسمت لغزنده (مهره) بر روی آنها به حرکت در می آید. مهره در بال اسکرو به گونه ای ساخته شده است که امکان چرخش ساچمه ها را در داخل خود فراهم می سازد. به طوری که هنگام حرکت آن بر روی شفت مارپیچی، ساچمه ها در داخل گوی به گردش در می آیند.

بال اسکرو

بال اسکرو

بال اسکروها علاوه بر اینکه در برابر اعمال بارهای فشاری مقاومت می کنند، می توانند با کمترین اصطکاک داخلی کار کنند. با توجه به اینکه این ابزار باعث ایجاد تلرانس های دقیق می شود، استفاده از آنها در موقعیت هایی که دقت های بالایی لازم است مناسب هستند .

بال اسکروها در عین کاهش اصطکاک، می توانند با مقداری پیش بار، کار کنند که باعث حذف لقی بین ورودی (چرخش) و خروجی (حرکت خطی) است. این ویژگی زمانی لازم است که از آنها در سیستم های کنترل حرکت کامپیوتری نظیر ماشین ابزار  CNC و  کاربردهای حرکت بسیار دقیق مانند (wire bonding) استفاده می شود.

اصطکاک کم در بال اسکروها بازده مکانیکی بالایی را در مقایسه با دیگر ابزارها ایجاد میکند. یک نمونه بال اسکرو در مقابل بازده ۵۰ درصدی یک لید اسکرو (پیچ انتقال قدرت ساده) با همان ابعاد، می تواند ۹۰ درصد بازدهی داشته باشد.

شافت بال اسکرو ممکن است از طریق نوردکاری که پر بازده، کم دقت، ارزان و محصول حاصل از آن از دیدگاه مکانیکی مقرون به صرفه است، ساخته شده باشد.

 

سایر مقالات وکتون

آموزش نرم افزار Artcam

سی ان سی چیست؟