تست جوش PT  چیست و چرا در تولیدات وکتون انجام میشود؟

تست جوش PT

تست جوش PT

جوشکاری بعنوان یکی از راههای اتصال دائمی مواد به یکدیگر در صنعت کاربرد فراوانی دارد . وکتون نیز در تولید محصولات خود بی نیاز از این روش نبوده و در ساخت قطعات، بسته به متریال مورد استفاده و آنالیزهای مربوطه روشهای متفاوتی از جوشکاری را انتخاب و اجرا می نماید . اما طبق اصول مهندسی جوش حتی درصورت استفاده و برخورداری از بهترین متریال، شرایط محیطی و جوشکاران ماهر، پس از جوشکاری بدون انجام آزمایشات غیرمخرب (NDT) مجاز به استفاده از محصول نهایی نخواهیم بود. زیرا احتمال وجود نواقصی در جوش که با چشم دیده نمیشود بسیار بالا بوده و طبق طبقه بندی استانداردهای مدیریت کیفیت (ISO 9000)  جوشکاری جزء فرآیندهای ویژه طبقه بندی شده است که برای تائید آن بر اساس استانداردهای موجود علاوه بر کنترل تمام پارامترهای دخیل در فرآیند، بر طبق استاندارد (ISO 3834)  تست جوش و تائید آن نیز از الزامات دستیابی به یک قطعه ی بی عیب و نقص است.

از آنجایی که وکتون هدف خود را تولید محصولاتی منطبق بر استانداردهای جهانی قرارداده تا بتواند به شعار”وکتون تفاوت شماست” جامه ی عمل بپوشاند، در طی فرآیند تولید از روشهای گوناگون تست جوش برای اطمینان از سلامت و کیفیت قطعات خود بهره میبرد که یکی از این روشها تست LPT  یا PT  است. در این روش که برای یافتن عیوب سطحی جوش اعمال میشود با استفاده از خاصیت نفوذ پذیری یک ماده بسیار رقیق به درون عیوب سطحی (در اثر خاصیت موئینگی) و پس از آن رنگ آمیزی سطوح توسط ماده ای رنگی، ما قادر خواهیم بود تا ترکها و حفره های احتمالی موجود در سطح جوشکاری که توسط چشم قابل شناسایی نیستند را کشف و اصلاح کنیم. از آنجایی که محصولات این شرکت اعم از ( سی ان سی و غیر سی ان سی) متحمل انواع تنشهای و لزرشهای حین کار خواهند بود، انجام این تست ما را از کیفیت و توان تحمل بارهای وارده به اجزاء ماشین آلات مطمئن کرده و قادر خواهیم بود محصولاتی متفاوت را به مشتریان خود ارائه دهیم.

مراحل بازرسی جوش به روش PT  به شرح زیر در محصولات تولیدی وکتون انجام می پذیرد.

 • تمیزکاری و آماده سازی سطح جهت تست مایع نافذ توسط (Cleaner or Remover)

برای اینکه شکافها و عیوب احتمالی بصورت کامل در معرض ماده نفوذ کننده قرار بگیرند اولین قدم در این تست تمیزکاری و زدودن آلودگی هایی است که احتمالا سطح قطعه را پوشش داده و از نفوذ ماده جاذب جلوگیری میکند، برای تمیز کردن سطوح از ماده ای که اصصلاحا Remover  یا cleaner  نامیده می شود استفاده میگردد.

 • پوشش دهی توسط ماده ی نافذ(Penterant)
  دومین قدم در تست PT پوشش دادن سطوح مورد نظر توسط مایع نافذ است. این ماده میتواند توسط اسپری، قلم مو و یا به روش غوطه ور سازی قطعه در آن سطوح مورد نظر را پوشش دهد.
 • پاک کردن مایع نافذ از روی سطح
  پس از گذشت زمانی معین و اطمینان از نفوذ ماده نافذ به درون عیوب احتمالی، سطح قطعه را توسط پارچه تنظیف آغشته به cleaner کاملا تمیز نموده و آنرا برای مرحله ی بعد آماده میکنیم.
 • اسپری ماده ظاهر کننده (Developer)
  استفاده از ماده ظاهر کننده یا Developer برای نشان دادن عیوب جوش ضروری است. در این مرحله کل سطح قطعه مورد آزمایش را بطور یکنواخت توسط ماده ظاهر کننده پوشش میدهیم، این امر باعث میشود تا ماده نافذ نسبت به ظاهر کننده واکنش نشان داده و از محلهایی که بدلیل وجود عیوب احتمالی درآن نفوذ کرده خارج و در معرض دید قرارگیرد.
 • بازرسی شکافها و تشخیص عمق آنها (Vsiual Test)
  پس از استفاده از ماده ظاهر کننده و نمایان شدن شکافها با توجه به عمق و شدت عیوب احتمالی، دستورات لازم توسط مهندس بازرس جوش اعلام و ایراد مربوطه رفع میگردد.

 

 

 

لازم به ذکر است که انجام تست غیرمخرب PT در محصولات وکتون توسط بازرس یا بازرسان NDT که به تائیدASNT  (انجمن تست های غیر مخرب آمریکا) رسیده و دارای مدرک سطح دو مورد تایید این موسسه هستند انجام میگیرد.

 

 

شرکت وکتون تولید کننده انواع ماشین آلات سی ان سی در جنوب ایران

جهت اطلاع از شرایط و مشخصات دستگاه ها بر روی عبارت مورد نظر خود کلیک کنید.

سی ان سی سه محور چوب مدل Vecton – WP2040

سی ان سی سه محور چوب مدل Vecton – WP1325

سی ان سی سه محور سنگ مدل Vecton -SP6030

سی ان سی سه محور سنگ مدل Vecton -SP1325

سی ان سی وکیوم