ساعت کردن و سوراخکاری شاسی دستگاه سی ان سی

ساعت کردن و سوراخکاری شاسی توسط سی ان سی بدون دخالت دست و حذف خطای انسانی

ساعت کردن و سوراخکاری شاسی

در تولید ماشین آلات سی ان سی طراحی و ساخت شاسی دستگاه یکی از مهمترین مراحل است شاسی علاوه بر تحمل بارهای وارده بر دستگاه نقش تعیین کننده ای در دقت آن نیز دارد. به جرات و بدون هیچ تردیدی میتوان گفت اگر در یک سی ان سی؛ بهترین، گرانترین و معروف ترین قطعات را استفاده کنیم اما این قطعات بر روی یک شاسی نامناسب و دارای خطا مونتاژ شوند قطعا خروجی سی ان سی دارای خطاهای فاحش و غیر قابل قبولی خواهد بود. علاوه بر این یک شاسی معیوب (معمولا عیوب شاسی برای خریدار و یا مصرف کننده قبل از استفاده از سی ان سی قابل تشخیص نیست) استهلاک ماشین را بشدت افزایش داده و هزینه ی نگهداری را چند ده برابر هزینه ی معمول یک ماشین با کیفیت خواهد کرد.

در طراحی و ساخت شاسی های ماشین آلات وکتون علاوه بر اعمال ضریب اطمینان که موجب سنگینی مطلوب شاسی میگردد. تست جوش و تنش زدایی حرارتی نیز جزئی از فرآیند تولید است که به جرات میتوان گفت در میان دیگرسازندگان ایرانی بدلیل هزینه های بالای انجام آن هیچ جایگاهی ندارد و معمولا از انجام آن چشم پوشی میشود.

از قطعاتی که بر روی شاسی یک سی ان سی مونتاژ می شود لنیر گایدها و دنده شانه ای هاهستند. لنیر گاید یا همان ریل و واگن ها یک سیستم انتقال خطی است؛ در این سیستم ساچمه هایی درون واگن قرار دارند که بین ریل و واگن لغزش کرده و موجب حرکت دقیق واگن بر روی ریل می شوند. اگرچه طراحی این سیستم بگونه ای است که مقاومت اصطکاکی بسیار پایینی دارد اما در صورتی که محل نصب دارای خطا باشد و یا سوراخکاری شاسی بگونه ای باشد که ریل ها را تحت فشار قرار دهد عملکرد مکانیکی؛ محصول خروجی دستگاه و به مرور خرابی قطعات بشدت مورد تاثیر قرار میگیرد. برای رفع چنین معضلی تراش محل نصب این قطعات بر روی شاسی یا به اصطلاح ساعت کردن شاسی باید با بیشترین دقت ممکن و توسط یک ماشین فرز سی ان سی انجام شود. این فرآیند در محصولات وکتون توسط یک ماشین بورینگ فرز سی ان سی که مشابه آن در ایران بندرت یافت میشود انجام میپذیرد؛ این ماشین فرز قابلیت انجام کلیه ی عملیات ساعت کردن شاسی در یک مرحله و بدون نیاز به باز و بسته کردن قطعه (شاسی) را دارد که باعث میشود خطای ماشین کاری تا ۷۵درصد کاهش یابد زیرا در روشهای دیگری که امکان استفاده از این ماشین غول پیکر برای تراش شاسی ها وجود ندارد اپراتور مجبور است برای ساعت کردن هر سمت از شاسی یک بار شاسی را بر روی میز دستگاهی که این عملیات را انجام میدهد باز و بسته و جابجا کند.

علاوه بر این همانطور که قبلا نیز اشاره شد در یک دستگاه سی ان سی حتی سوراخکاری و تعیین محل پیچ قطعات و بیشتر از آن زاویه ی سوراخکاری (که در بهترین حالت باید کاملا عمود بر سطح باشد) نیز میتواند در دقت دستگاه تاثیر بسزایی داشته باشد. تمام سوراخکاری های مورد نیاز در شاسی ماشین آلات وکتون برای مونتاژ قطعات نیز توسط همان دستگاه سی ان سی که ساعت کردن شاسی را بعهده داشته انجام میشود، این فرآیند باعث میگردد تا ما اطمینان حاصل کنیم که خطای دست نیروی انسانی در حین سوراخکاری به طور صد در صد در دستگاهها از میان رفته و بدون هیچ دغدغه ای نسبت به مونتاژ قطعات اقدام و از کیفیت محصول خود آسوده خاطر باشیم.

 

شرکت وکتون تولید کننده انواع ماشین آلات سی ان سی در جنوب ایران

جهت اطلاع از شرایط و مشخصات دستگاه ها بر روی عبارت مورد نظر خود کلیک کنید.

سی ان سی سه محور چوب مدل Vecton – WP2040

سی ان سی سه محور چوب مدل Vecton – WP1325

سی ان سی سه محور سنگ مدل Vecton -SP6030

سی ان سی سه محور سنگ مدل Vecton -SP1325

سی ان سی وکیوم