وکتور چیست؟

وکتور

تصاویر پیکسلی و برداری چیست و چه کاربردی دارند؟

در حالت كلي دو نوع تصوير در كامپيوتر قابل تصور است:
۱- Raster (Bitmap)
۲- برداری یا وکتور (Vector)

یک تصویر برداری یا Vector image، نوع خاصی از فایلهای گرافیکی میباشد که بر اساس معادلات ریاضی شکل گرفته و متشکل از نقاط، خطوط و اشکال می باشد. در تصاویر برداری از نقاط به عنوان Node یاد میکنند، که قابلیت اضافه شدن، حذف و جابجائی را دارا بوده و بواسطه ی دستگیره ی آنها، کیفیت، ظاهر و مسیر بین نقاط در درون خطوط یا اشکال تحت تأثیر قرار می گیرند.

نمونه طرح جی کد گیری(وکتور)

 

 

تصاویر وکتوری دارای په خصوصیاتی هستند :

۱) زوم کردن یا بزرگ کردن بر روی این گونه فایلها بدون افت کیفیت یا بدون رنجه شدن تصویر انجام می شود.
۲) قابلیت تغییر در این گونه فایلها با این فرمت ، یعنی اینکه شما میتوانید مثلا فایلی با فرمت EPS را در داخل برنامه Corel Draw وارد کرده و آنرا تیکه تیکه کنید و تغییراتی از نظر ظاهر به آنها بدهید و شکل و یا …. جدیدی ایجاد نمایید.
۳) فایلهای وکتور را می توان به تصاویر (raster (Bitmap شده نیز تبدیل کرد.

 

چگونه از این فایل ها استفاده نماییم؟

اینگونه فایل ها با فرمت EPS,ai,wmf و… می توان مشاهده کرد، که برای باز کردن این فایل ها می توان از نرم افزار های زیر استفاده کرد:
• Adobe Illustrator
• Corel
• Photoshop
و..

در صورت باز کردن این فایل ها در نرم افزار Adobe Illustrator و Corel فایل ها به صورت لایه باز اجرا می شود و شما می توانید هرگونه تغییری بدون پایین آمدن کیفیت در فایل بدهید.
بهترین برنامه هایی که قابلیت ویرایش و کار با تصاویر برداری یا Vector را دارا میباشند، به شرح زیر می باشد:

 

Adobe Illustrator

در خصوص کار با با تصاویر برداری(Vector images) این نرم افزار یکی از محبوبترین و پراستفاده ترین ابزارها در این زمینه می باشد و با استفاده از ویژگی های موجود در این نرم افزار قابلیت ایجاد آیکون، گرادینت و مش گرادنیت وجود دارد.


Corel DRAW

یکی دیگر از افزارهای رایج جهت کار با تصاویر برداری این نرم افزار می باشد هر چند که به محبوبیت Illustrator نمیرسد و بیشتر در طراحی های صنعتی و ماشینهای CNC مورد استفاده قرار میگرید.


Inkscape

این نرم افزار که بصورت رایگان نیز می باشد، برای افراد تاره کار و کم تجربه و میان تجربه، در زمینه ایجاد تصاویر برداری مناسب می باشد و همانند Corel DRAW در اغلب اوقات در تنظیمات صنعتی در ماشینهای CNC و برشهای لیزری مورد استفاده قرار میگرید.


Sketch

این نرم افزار مخصوص سیستم عامل MAC می باشد که معمولاً برای ایجاد آیکون مورد استفاده قرار می گیرد.


Affinity

از این نرم افزار نیز که شباهتهایی با نرم افزار Illustrator دارد همانند Inkscape صرفاً در سیستم عامل MAC میتوان استفاده نمود که دارای ابزارهای مناسبی نیز می باشد ولی نه در حد گستردگی ابزارهای Illustrator یکی از ویژگیهای این افزار، قابلیت استفاده از زوم ۱,۰۰۰,۰۰۰% می باشد.


در طراحی های گرافیکی، از تصاویر برداری یا Vector بیشتر در زمینه های زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

• Logos
• Icons
• Illustrations
• Infographics
• Fonts
• Patterns
• Elements for web

علاوه بر این، گرافیک برداری تقریباً در زمینه چاپ نیز همه فن حریف بوده و در بسیاری از موارد (همچون چاپ بر روی پوشاک، محصولات کاغذی، کتاب و …) مورد استفاده قرار می گیرد.
چگونه تصاویر پیکسلی را به برداری تبدیل کرد ؟
بعضی مواقع نیاز می‌شود که یک عکس پیکسلی را به وکتور تبدیل کنید. به طور مثال می‌خواهید از آرم دانشگاه‌تان در یک عکس یا پروژه استفاده کنید اما فقط یک نمونه‌ی کوچک از آن دارید که در صورت بزرگ کردن کیفیتی برای آن باقی نمی‌ماند! بهترین راه این است که آن را به وکتور تبدیل کنید و حالا قابلیت بزرگ‌تر کردن خواهید داشت. ولی چگونه؟
خیلی راحت با نرم‌افزار Vector Magic می‌توانید این کار را انجام دهید.

نویسنده : فاطمه حیدرنیا

منبع :

http://iraniangraphic.com/