مزایا و معایب دستگاه سی ان سی

ويژگيها

ü       سرعت بسیار بالا: دستگاه های سی ان سی، به خصوص در مواردی که طرح مورد نظر بسیار ظریف است، سرعتی در حد چند ده برابر دست دارند.

ü       ظرافت: ماشین های CNC، می توانند با دقت حرکتی در حد چند صدم میلی متر، عملیات تولید را انجام دهند.

ü       یکسان بودن قطعات تولیدی: قطعاتی که توسط دستگاه سی ان سی ساخته می شوند، از حیث ابعاد و ظرافت کار، مانند یکدیگر هستند، در صورتی که قطعات تولید شده با دست، به وضوح با یکدیگر متفاوت هستند.

ü       عدم نیاز به نظارت دایمی و مستقیم: ماشین آلات به خاطر ماهیت کامپیوتری دچار خستگی، خطای انسانی، نیاز به مرخصی و … ندارند و در نهایت اپراتور دستورات لازم را به ماشین اعلام میکند و تا پایان کار نیاز به نظارت و بررسی عملکرد ماشین نمی باشد و اپراتور حین کارکرد ماشین می تواند مشغول کارهای دیگری شود.

مزایا و معایب دستگاه سی ان سی

مزایا و معایب دستگاه سی ان سی

مزایا و معایب دستگاه سی ان سی

دستگاه های معمولی (پراستفاده ترین) فرز سی ان سی معمولا سه محوره هستند و تنها می توانند قطعاتی بدون زاویه منفی (مثل یک نیم کره) را بسازند. برای کسانی که مایلند قطعات پیچیده با زوایای منفی (مانند یک کره) بسازند، لازم است سی ان سی محورهای بیشتری داشته باشد.

همچنین با توجه به تکنولوژی روز افزون و با دقت صنایع فلزی و نظامی بدیهی است که تولید هر نوع قطعه نظامی با ماشین آلات سی ان سی مقرون به صرفه تر و با کیفیت خواهد بود.

استفاده از سی ان سی در میان صنعت قطعات خودرو و قالب سازان ایران نیز در چند سال اخیر شاهد رشد چشم گیری بوده اند.

تولید کنندگان این دسته از قطعات در حال حاظر از ماشین آلات سی ان سی بیش از دو دهه قبل استفاده می نمایند که تکنولوژی منسوخ کارخانه های قدیم اروپایی و آمریکایی است و هموطنان صنعتگر بنا به عدم وجود سازندگان حرفه ای و همچنین تحت تحریم بودن و قیمتهای نجومی این دست ماشین آلات به اجبار به خرید ماشین آلات استوک و قدیمی تن در می دهند و یا به علت افزایش قیمت ارز و تشدید تحریم ها به ناچار صنعت گران و تولید کنندگان را به سمت ماشین آلاتی سوق داده که از استانداردها و تکنولوژی های روز دنیا برخوردار نیستند.

در کل، ماشین های سی ان سی در صنایعی که با فلزات و ساخت قالب های فولادی سر و کار دارند، دستگاه های شناخته شده ای هستند، اما متأسفانه در صنایعی مانند صنعت چوب، صنعت سنگ، تابلوسازی، صنایع ظریفه، صنعت دکوراسیون و … چندان شناخته شده نیستند   و نیاز به آموزش صنعتگر در این راستا دیده می شود.

معايب

این ماشین آلات از دیرباز معروف به کارکرد دقیق و بی نقص بوده اند لذا معایب زیادی را نمیتوان برشمرد جز اینکه:

×     هزینه تهیه و تعمیرات بالایی را در بر دارند.

×     در نمونه های هنری این ماشین آلات به همان علت بی نقص بودن در عملکرد نمی توانند در رقابت بین خود و هنرهای دستی پیروز باشند، چراکه در واقع همان نواقص انسانی در هنرهای دستی باعث پیروزی انسان بر ماشین خواهد بود.

×     حضور رو به رشد این ماشین آلات رقیب جدی برای انسانهای کارگر می باشد و علی النهایه تعدد کارگران انسانی رو به نزول خواهد گذاشت.

شرکت وکتون تولید کننده انواع ماشین آلات سی ان سی در جنوب ایران

جهت اطلاع از شرایط و مشخصات دستگاه ها بر روی عبارت مورد نظر خود کلیک کنید.

سی ان سی سه محور چوب مدل Vecton – WP2040

سی ان سی سه محور چوب مدل Vecton – WP1325

سی ان سی سه محور سنگ مدل Vecton -SP6030

سی ان سی سه محور سنگ مدل Vecton -SP1325

سی ان سی وکیوم