کنترلر-سی ان سی

مقایسه کنترلرها، PC در برابر PC vs PLC) PLC): (قسمت اول)

“مقایسه کنترلر ها ” برای انتخاب مابین PC و PLC، خصوصیاتی که می‌تواند دو فناوری را از هم متمایز سازد مثل عملکرد، استحکام، قابلیت خدمت‌رسانی، یکپارچه‌سازی سخت‌افزار، امنیت، ایمنی، برنامه‌نویسی و هزینه را تحلیل و مقایسه کنید. نگاره‌های موجود در متن برخی ملاحظات اساسی را ترسیم می‌کنند.

یکی از مهمترین تصمیمات در فاز اولیه طراحی یک ماشین انتخاب سیستم کنترلی می‌باشد. از آنجایی که کنترلرهای منطقی قابل برنامه‌نویسی (PLCs) اولین بار در دهه ۱۹۷۰ م عرفی شدند، در بازار اتوماسیون و فرآیند پیشتاز شدند.

برای سال‌ها PLC در پیشرفت‌ها در کنترل اتوماسیون ماشین پیش قدم بوده است.  از کنترلرهای کوچک استفاده شده در صنعت خودرو تا کنترلرهای در مقیاس بزرگ که کل کارخانه را اداره می‌کند، PLC اولین انتخاب در کنترلر بود.

هرچند از ابتدای دهه ۱۹۹۰، با افزایش محدوده و سرعت پردازنده‌ها و کاهش هزینه‌ی این قطعات، PC به شکل موفقیت آمیزی راه خود را به بازارها گشوده است.

تعداد کاربرانی که از PC استفاده می‌کنند افزایش یافته و موجب توسعه شتابانی شده که مرز بین دو فناوری را محو ساخته است.
ده سال پیش، تصمیم‌گیری در مورد اینکه از چه کنترلری استفاده کنیم بسیار آسان بود، امروزه به هیچ وجه اینچنین نیست.

PLC به عنوان یک جایگزین ساده، انعطاف‌پذیر و قابل اتکا به جای جعبه سوییچ‌ها و پنل‌های (تابلو) رله توسعه داده شد. PLC تنها برای وظایفی خاص در کارخانه اختصاص یافته بود و ساختار و زبانش طبق مدارهای سوییچ‌ها و رله‌هایی که جایگزینشان شده بود طراحی شده بود.

علاوه‌براین باید استقامت و عملکرد پایدارش را در محیط‌های پرتنشی که شامل آلودگی، لرزش و تداخل الکترومغناطیس نسبتا سطح بالایی بود، حفظ می‌کرد.

با گذشت زمان، PLC، درحالیکه برخی از خصیصه‌های PC مثل کارساز وب (web server) و خدمات شبکه را به خود گرفت، به سمت داشتن قابلیت‌های کنترل حرکتی، کنترل فرآیند PID (نسبت-انتگرال-مشتق)، و ایمنی یکپارچه، پیش رفت.

از سوی دیگر PC دیگر نقش سطح بالاتری در حوزه ماشین‌آلات ایفا کرد. ابتدا برای محاسبات پیچیده، پایش(مانیتورینگ)، اندازه‌گیری و شبکه‌سازی کارخانه و همچنین واسط کاربری به PLC استفاده می‌شد.
PC ابتدا در یک مکان با محیط کنترل شده جا داده می‌شد زیرا نمی‌توانست در شرایط سخت (خشن) کارخانه به همان میزان اطمینان یک PLC کار کند.

 

 

PC نهایتا تکامل یافت تا کارکرد یک PLC را داشته باشد، در حالیکه همچنان قابلیت‌های هسته‌ای خود را داشت. PC همچنین تبدیل به یک کنترلر مستحکم گشته است که این قابلیت را دارد که در محیط‌های سختی کار کند که زمانی فقط PLC می‌توانست کار کند.

نزدیک شدن هر چه بیشتر فناوری‌ها به یکدیگر در بررسی ساختار کنترلی‌شان مشهود است. PC، با اضافه شدن کارت PCI، درایورهای (راه انداز) سخت‌افزار، و نرم‌افزار، می‌تواند به عنوان یک PLC عمل کند.
همچنین اضافه شدن هسته بلادرنگ (real-time)، PC را قادر ساخته که وظایف حیاتی و الگوریتم‌های کنترلی را پشتیبانی کند.

از طرف دیگر PLCهایی وجود دارند با PC تعبیه شده در آن که تنها به یک صفحه کلید و ماوس برای شروع به کار نیاز دارند.

بنابراین چگونه یک نفر می‌تواند از بین PC یا PLC یکی را انتخاب کند؟ برای ساده کردن فرآیند تصمیم‌گیری، مهم است که ابتدا خصوصیات متمایز کننده هر کدام را تحلیل و مقایسه کنیم.

 

هفت موضوع عمده در کنترلر ها  در نظر می‌گیریم موارد زیر هستند:

عملکرد

استحکام

قابلیت خدمت‌رسانی

یکپارچه‌سازی سخت‌افزار

امنیت

ایمنی

برنامه‌نویسی

ادامه دارد…..

 

تهیه شده در واحد تحقیق و توسعه وکتون

مترجم: بهداد مشرف

منبع: goo.gl/UiVzbN

 

کلیدها: کامپیوتر، PC، PLC، انتخاب کنترلر، تفاوت‌ PC و PLC، مقایسه PC و PLC، CNC، سی‌ان‌سی، ماشین‌آلات، تحقیق و توسعه