کنترلر(Controller)

کنترلر سی ان سی

کنترلر (controller cnc)

کنترلر مغز دستگاه سی‌ان‌سی(cnc) است. وظیفه کنترلر ایجاد ارتباط بین یک کامپیوتر و اجزاء مکانیکی ماشین (سی‌ان‌سی) می‌باشد. عملکرد این سامانه به صورت دریافت کدهای کنترلی از کامپیوتر(G code) و تبدیل آنها به سیگنالهای خروجی جهت ایجاد حرکت مکانیکی متناسب، توسط موتورها می‌باشد. کنترلر از چندین جزء به‌هم‌پیوسته تشکیل شده که در هماهنگی با یکدیگر حرکت مورد نظر را ایجاد می‌کند.

واژه کنترلر(Controller) یک مفهوم گسترده است که می‌تواند یک یا چند بخش از کل سیستم کنترل ماشین را در بر گیرد. در اینجا منظور ما کل سیستم کنترل ماشین می‌باشد که شامل دو بخش نرم افزاری و سخت افزاری است. بخش سخت‌افزاری شامل مدار محافظ، راه انداز استپر یا سروو موتور، منبع تغذیه، سوئیچ محدود کننده، اجزاء الکتریکی و الکترونیکی، و دیگر لوازم جانبی می باشد. همچنین در بخش نرم‌افزاری می‌توان به مفسر جی‌کد (G code interpreter)، ماژول برنامه‌ریز مسیر، ماژول کنترل کننده ورودی/‌ خروجی و غیره اشاره کرد.

صاحبان، اپراتورها، طراحان و سازندگان دستگاه‌های سی‌ ان‌ سی(cnc) از جمله افرادی هستند که هر یک در سطوح مختلف باید از کارکرد این مولفه‌ها و چگونگی تاثیر آن بر عملکرد ماشین مطلع باشند.

اکثر سازندگان دستگاه سی‌ ان‌ سی(cnc) در ایران از کنترلرهای(Controller)  ‌آماده موجود در بازار استفاده می‌کنند. این کنترلرها(Controller)  از انواع ساخت چین تا موارد پیشرفته‌تر ساخت ژاپن، اروپا و آمریکا را در بر می‌گیرد که هر یک به طریقی محدودیت‌های خاص خود را دارند.

طراحی و ساخت یک کنترلر(Controller)  بومی که موجب احاطه کامل بر کل اجزاء دستگاه‌ (سی‌ ان‌ سی) می‌شود از مزایای فراوان دیگری نیز برخوردار است. به عنوان مثال می‌توان به دلخواه، اجزاء گوناگون سیستم را به خواست مشتری یا به نفع یک کاربری خاص تغییر داد، و یا به سهولت، قابلیت‌های جدیدی به دستگاه اضافه نمود.

از ابتدای تاسیس وکتون بر اساس اهداف بلندمدت و چشم‌اندازی که مدنظر داشته‌ایم، طراحی و ساخت کنترلر(Controller) در دستور کار ما قرار داشته است.

 

اکنون مفتخریم که با بهره‌گیری از تیم تحقیق و توسعه خود در مسیر طراحی و ساخت اولین کنترلر جامع دستگاه‌های سی‌ان‌سی که قابلیت رقابت با انواع نمونه‌های خارجی موجود در بازار را دارد، قدم برداشته‌ایم. خودکفایی در ساخت و توسعه ابزارها و ماشین‌آلاتکنترلی مهمترین رویکرد ما در این جهت بوده است و تا کنون در این راستا از توان متخصصان و کارشناسان داخلی بهره برده‌ایم و به زودی اولین نمونه‌ کنترلر ساخت ایران را به بازار عرضه خواهیم کرد.

 

کنترلر سی ان سی

کنترلر سی ان سی